A gyönyörű Balatonfüred adott otthont 2024. június 7-én az I. Hazai Űrkongresszusnak, amely Magyarországon első alkalommal, a Balatonfüredi Kongresszusi Központban került megrendezésre az Orion Űrnemzedék Alapítvány szervezésében.
Az Orion Űrnemzedék Alapítvány célja az űrkutatás iránti érdeklődés felkeltése és ismeretterjesztés, elsősorban a fiatal generációk, illetve minden érdeklődő korosztály körében.
Az esemény ünnepélyes megnyitóján az alapítvány elnöke, Fenyőfalvi Anett köszöntő szavai után beszédet mondott Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa, az esemény fővédnöke, továbbá Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára, valamint Dr. Bóka István, Balatonfüred Város polgármestere is.
Ferencz Orsolya megnyitó beszédében elmondta, hogy „hamarosan ismét magyar kutatóűrhajóst küld Magyarország a világűrbe. Remélhetőleg ez a küldetés inspirálja majd a fiatal generációt, akik közül sokan csatlakozni fognak a magyar űrkutató közösséghez. Az Első Hazai Űrkongresszus ennek a közösségépítő munkának egy jelentős eseménye”.
Fábián Gergely az eseményen tartott beszédében kifejtette a magyar űrstratégia célkitűzéseit, beleértve a hazai űrszektor multiplikátor hatásának erősítését, az űrszolgáltatási szektor integrációs fejlesztését és a versenyképesség új technológiákon alapuló javítását.
A helyszínen a lelkesítés remekül működött: több száz általános és középiskolás diák látogatta meg a kongresszusi központot, ahol a megtekintették a BME rakétáját, VR-headsetekkel játszottak, űrsalátát fogdostak, különböző robotokat kerülgettek, kis Polskiból átalakított holdjáróba ültek, távcsővel csillagokat néztek, űrruhát próbáltak,ezenfelül fotózkodtak Darth Vaderrel és a rohamosztagosokkal. A konferencia szervezői igyekeztek ötvözni a komoly tudományt az élményekkel és a sci-fi elemekkel, ami abszolút működött, és a közönség vevő is volt rá.
A megnyitó programban az USA-beli Aldrin Family Foundation innovációs igazgatója, Jim Christensen tartott előadást többek között a Giant Moon & Mars Map-ekről. Christensen korábban a NASA oktatási igazgatójaként dolgozott 30 évig.
Az I. Hazai Űrkongresszus vendégei között voltak a HUNOR – Magyar Űrhajós Program kutató űrhajósa, Kapu Tibor és kutató űrhajós tartalékosa, Cserényi Gyula is, akik az első magyar űrhajóssal, Farkas Bertalannal együtt meglátogatták a Tagore sétányon 1980-ban ültetett Kubaszov – Farkas űrfát. Késő délután pedig közös kerekasztal beszélgetést tartottak a szép számú érdeklődő részére.
Az emeleti szakmai előadásokon bemutatkoztak a kongresszus kiállítói, a résztvevők képet kaptak a magyar űrstratégiáról és űrtevékenységről, űroktatási lehetőségekről, valamint konkrét űripari cégek is érdekesebbnél érdekesebb előadásokat tartottak saját szegmenseikről. Lehetőség adódott többek között részt venni a HunSpace magyar űripari klaszter tagjainak beszélgetésén, ahol Dr. Horváth Bianka, az UniSpace igazgatója a hazai űrkutatási helyzetről és az UniSpace oktatási lehetőségeiről beszélt. Jónás László igazgató bemutatta a Space Terminalt, Meszter Roland Space-Fit űrruha bemutatót tartott, a Dunaújvárosi Egyetemről Gulyás István a műholdfejlesztések oktatásban való alkalmazásáról mesélt, valamint előadást tartott Sárhegyi István, a 4iG Űr és Technológiai Zrt. megbízott vezérigazgatója és 4iG Nyrt. elnöki kabinetvezetője, aki bemutatta a cégcsoport űr- és technológiai vállalatait.
Reklámügynökségünk feladati közé tartoztak, az arculat tervezése, public realations – sajtókapcsolatok, reklámanyagok készítése, logózott reklámtárgyak kivitelezése, és a dekorációk gyártása-installálása.